Kaip susidaro durprės

parašė , 2017-03-22 13:26

Ar žinote, kaip ir iš kur susidaro durpės? Mes jas naudojame kurui, o kartais išgirstame, kad kur nors laukuose dega durpynai. Nemaloni žinia, tačiau bent jau ji leidžia suprasti, kad durpės yra iškastinis kuras. Apskritai tai laikoma degiąja nuosėdine uoliena. Ji atsirado ten, kur kadaise plytėjo pelkės. Šios stingdamos savyje sutraukė labai daug įvairių augalų, kurie dėl deguonies stygiaus mineralizavosi. Pagal tai, kokia yra durpių tekstūra ir susidarymo pobūdis, jos skirstomas į amorfines (tokias durpes, kurios labai gerai susiskaidę) ir plaušines (ne taip gerai susiskaidžiusias. Be viso to, jos dar skirstomos ir į rūšis pagal tai, kur jos susidarė, kokio tipo pelkėse.

Pelkės

Durpės namų šilumaiTaigi, pelkės yra dulkių namai. Pagal tai, kokioje pelkėje gimė jūsų kūrenama durpė, galima ją priskirti žemapelkinių, aukštapelkinių, tarpinių, raistinių, plyninių, plynraistinių tipams. Tai nurodo tikslesnę vietą, kur formavosi tam tikros durpės. Iš durpių yra gaminami durpių substratai, kurie naudojami kaip labai patogi ir ilgai deganti kuro medžiaga. Apskritai net trys procentai mūsų planetos sausumos paviršiaus yra padengtas durpėmis. Štai Lietuvoje net pus-septinto procento durpynų dengia reljefą. Tai nuostabu, nes iš tų durpynų galima matyti, kad čia kadaise buvo tikrai didelės pelkės, kuriose formavosi įvairūs gamtos ir evoliucijos procesai. Tačiau, palyginimui, Suomijoje yra net 33 procentai reljefo iš durpių. Kai kurios pelkių dovanos, durpės, naudojamos trąšoms, kitos kurui.

Durpės

Durpes renkame specialiais įrankiais. Šiais laikais niekas jau taip rankomis jų nekasa, kaip senovėje. Tačiau jos yra renkamos mechanizuotai. Išvystytos tam tikros durpynų pramonės. Nuostabu, kad mūsų šalyje yra net keturiasdešimt ar daugiau durpių rūšių. Tos rūšys nustatomos pagal durpių spalvą, kilmę, sudėtį, drėgnumą. Pačios populiariausios Lietuvoje – žemapelkinės durpės.

Durpes patogu naudoti kartais degant židinį. Taip pat ir nuolat kūrenant krosnį, kuri apšildo visus namus. Durpės žmonių patogumui yra skirstomos į specialius briketus arba substratus ir su jais yra apšildomi namai. Tokias durpes yra patogu paimti ir naudoti kurui arba žemdirbystei.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *